czwartek, 15 marca 2012

Początek bogów

Na początku był Chaos, pierwsza wyłoniła się z otchłani bytu Gaja, Matka-Ziemia, od dna Ziemi, w głębinach nieograniczonych myślą oddzielił się ponury Tartar, przeraźliwa kraina ciemności, oraz dzieci Chaosu, groźny Ereb-Mrok, i Nyks, Noc czarna.
Ze związku bóstw ciemności narodziła się Jasność i Dzień biały, a także nimfy Hesperydy. Tanatos, bóg śmierci, czarnoskrzydły, przyszedł wówczas na świat i jego brat Hypnos, sen cicho stopy, i Nemezis, surowa bogini zemsty, władnąca przeznaczeniem. Gaja-Ziemia stworzyła Uranosa – niebo gwiaździste nad sobą, i potężne góry wyklepała i dała życie Pontosowi, Morzu bezkresnemu. Z miłości Gai i Uranosa powstał wielki ród Tytanów, dumnych bogów o mocy niezmiernej – Synowie: Okeanos, Hyperion, Kojos, Krios, Japetos, Kronos. Córy: Tea, Rea, Temis, Mnemozyne, Fojbe, Tetys.
Hyperion pojął za żonę Teję i miał z nią syna, słonecznego Heliosa, oraz dwie córki, Selenę, boginię księżyca, i Eos, różanopalcą, boginię jutrzenki. Helios pojął za żonę córkę Okeana, imieniem Perseis, i miał z nią Ajetasa, króla Kolchów, i Kirke, czarodziejkę z wyspy Ajaja, i Pazyfae małżonkę króla Krety, Minosa. Inną małżonką Heliosa była Rode, córka Posejdona i Amfitryty. Zażywał z nią szczęścia, na swej ulubionej wyspie Rodos. Z miłości Heliosa do Klimeny, fenickiej królowej zrodził się syn Faeton i córki zwane Heliadami. Z pary Okeana i Tetys, narodził się Nil, potężny, Alfejos, Eridian i Strymon szeroki, i boski Skamander, i Acheloos o srebrnej fali, i tysiąc innych strumieni i potoków. Najdostojniejsza z pośród cór Okeana była rzeka Styks, płynąca w Tartarze. Para Tytana Kriosa i Euribii, córy Pontosa i Gai, miała trzech synów, najstarszy Astrajos pokochał gorącą miłością Eos. Dziećmi Astrajosa i Eos było buntownicze plemię Wichrów skrzydlatych. Tytanida Fojbe, małżonka Kojosa zrodziła boginię Leto, ulubienicę Dzeusową, i Asterię, matkę Hekaty. A znów Tytan Japetos pojąwszy za żonę Okeanidę Klimene, zrodził mądrego Prometeusza, jego nieroztropnego, leniwie myślącego Epimeteusza, dumnego Menojtiosa i Atlasa, siłacza o barach potężnych jak konary dębu. Atlas poślubił Okeanidę Plejone, która obdarzyła go siedmioma córkami, od imienia matki zwanymi Plejadami. Były to: Elektra, Kelaino, Tajgete, Halkyone, Maja, Merope i Sterope. O Elektrę, Maję i Tajgete zabiegał sam Dzeus Gromowładny, Helkyone rzuciła czar miłosny na Posejdona, Metrope pokochali bóg wojny Ares i król Syzyf, człowiek śmiertelny. Bratem Plejad był Hyas, a ich siostrami Hyady, zrodzone z matki Ajtry. Ze związku Gai i Pontosa, powstały liczne bóstwa morskie, pierworodnym synem tej pary był Nereusz, łagodny i dobry starzec z długą zieloną brodą pełną wodorostów i muszelek. Małżonką jego była Okeanida Doris. Doczekał się z nią pięćdziesięciu pięknych córek, Nereid.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz