czwartek, 29 marca 2012

Mit o Minotaurze

Dawno temu na pięknej wyspie Kreta, istniało potężne państwo miasto o tej samej nazwie, żył tam sobie król Minos wraz ze swoją małżonką, Pazyfeą. Para królewska choć bardzo się starała nigdy nie mogła się doczekać potomka. Gdy Minos obiecał złożyć pewnego byka w ofierze potężnemu Posejdonowi, a potem nie dotrzymał tej obietnicy, Bóg postanowił się zemścić, odpowiednio karząc rodzinę królewską. Rzucił na piękną żonę Minosa, Pazyfae, uczucie miłości do wspomnianego wcześniej byka.
Po jakimś czasie okazało się że królowa jest w ciąży, a 9 miesięcy po tej nowinie narodziło się dziecię płci męskiej.
W całym królestwie z tej okazji odbywała się huczna zabawa i defilady, wszyscy mieszkańcy cieszyli się szczęściem rodziny królewskiej. Niestety tego szczęścia nie było widać w samym pałacu królewskim gdzie w tej chwili przebywał król ze swoją małżonką oraz nowonarodzonym dzieckiem. Syn ten bowiem był zupełnie inny niż jakikolwiek człowiek chodzący w tamtych czasach po świecie, Minotaur, takie bowiem otrzymał imię, był pół człowiekiem i bykiem.
Minos nie wiedząc co począć z takim synem, kazał Dedalowi (był najlepszym rzeźbiarzem, konstruktorem, architektem w całym antycznym świecie) wybudować potężny pałac dla swojego syna, budynek ten w rzeczywistości ma być labiryntem o niebywale trudnym systemie dróg i przejść. Po tym jak Minotaur został tam umieszczony raz do roku(inna wersja mitu podaje ze raz na 9 lat) puszczano do jego pałacu siedmioro chłopców i siedmioro dziewcząt z pobliskich Aten (pokonane przez Minosa miasto musiało co rok płacić Krecie daninę w wysokości siedmiorga młodych mężczyzn i kobiet) które miały być pożarte przez okrutnego syna króla. Jednym z ów młodych mężczyzn był Tezeusz, syn króla Aten. Po przybyciu wraz z innymi braćmi i siostrami na wyspę Minosa, młody Tezeusz poznał śliczną córkę króla Krety, Ariadnę, młodzi ludzie zakochali się w sobie. Przed wejściem Tezeusza do labiryntu, Ariadna przekazała ukochanemu kłębek nici i kazała mu przywiązać początek sznurka do wejścia do budynku i rozwijać kłębek dopóki nie spotka potwora. Gdy stwór padnie martwy, młody bohater powróci na zewnątrz po nitce. I tak też się stało, Tezeusz powrócił z labiryntu i wspólnie z Ariadną popłynęli do Aten.

7 komentarzy:

 1. Dzięki mam pożytek z lekcji XD

  OdpowiedzUsuń
 2. Mity są bardzo ciekawe a minotaur też był bardzo ciekawe

  OdpowiedzUsuń
 3. A po tym jak wypłynęli na morze, rozpętała się burza. Tezeusz wiedział, że to przez wzięcie Ariadny ze sobą. Gdy królowa zasnęła, Tezeusz zatrzymał się na wyspie i zostawił ją.

  Dalej nie kojarzę jakoś XD

  OdpowiedzUsuń
 4. Ktoś ją tam znalazł, jakiś bóg, ale nie wiem kto,XD.

  OdpowiedzUsuń